Mám ráda módu, vždycky jsem ji měla ráda, ať mi skříně praskaly ve švech, nebo jsem měla na Bali troje šaty, který jsem tahala pořád dokola. Mám pocit, že tím můžu vyjádřit to, jaká jsem, co mám ráda. Nepotřebuju k tomu spoustu věcí, stačí mi pár těch správných – a tímhle heslem se řídím snad u všeho v životě.
Je to asi povrchní, ale často se mi především v cizině stávalo, že jsem začala vést úplně automaticky rozhovor s člověkem, který měl podobný styl oblékání – většinou byl volnomyšlenkářkej, trošku zvláštní, spontánní – tohle je vlastně jedna stránka toho, proč nemám ráda trendy, ale o tom se rozepíšu třeba někdy jindy.
Nenazvala bych se minimalistou, mám ráda milion obřích šál a různých prstýnků, přívěsků, serepetiček – ale přemýšlím nad tím, co mám ve skříni, z jakých je to materiálů, jaký je za každým tím kusem příběh a vstávám vždy s pocitem, že mám co na sebe, všechno k sobě tak nějak ladí a nic mi nepřekáží.
Oblečení si sama rozřazuju do dvou kategorií –
To, který musí být kvalitní, potřebuju ho každý podzim-zimu a přes to vlak prostě nejede.
- kvalitní, nepromokavý boty
- nepromokavá, neprofouknutelná bunda s kapucí do města i do hor
- termo prádlo
- kvalitní legíny
- kvalitní punčocháče
- pořádná bunda ve který opravdu není zima
- batoh který mi vydrží na věky věků
Toť vše.
Do první kategorie věcí ráda investuju víc peněz za kvalitu a (nechci říkat) jistotu, že mi vydrží X let a já si nebudu muset každý podzim shánět větrovku, boty a termo triko. Už nějakou dobu se zajímám o to, kde nakupuju, nepodporuju „fast fashion“ a nakupuju u menších, (často) českých výrobců, kteří mají zájem o planetu, zvířata, ekologii a šijí tady v čechách – navíc z toho mám vždycky takový dobrý pocit, že ty peníze jdou správným lidem se správným úmyslem. Doma mám ale pořád pár kusů z F&F, H&M atd. který jsem si kupovala dřív, jsou fajn a budu je nosit do roztrhání :)
Svůj „styl“ jsem našla už pár let zpátky, takže mi netrhá žíly investovat do věcí, u kterých vím, že mi vydrží roky víc peněz, protože se to vyrovná tady ↓
Oblečení, který je z příjemných materiálů, sedí, obměňuje se a není nutný, aby vydrželo věky věků.
- trika
- tílka
- dlouhý trička
- svetry
- šaty
- tuniky
- košile
- šátky, šály ….
- blablabla
Oblečení z druhý kategorie nakupuju nejčastěji po sekáčích – neptejte se mě kde, protože to je pořád někde jinde, ale takový parádní svetr, triko nebo tuniku vylovím vždycky všude – troufnu si říct, že více, 60% mýho šatníku tvoří oblečení ze sekáče. Když se už někde něčím nechám zlákat bokem, jdu zase do kategorie č.1, protože na ty příjemný, přírodní materiály se zvyká až moc rychle!
Neomezuju se počtem kusů, ale snažím se, aby mi ve skříni nic nepřekáželo – když něco překáží, sbalím to a pošlu dál – kamarádky, azylové domy, dětský domovy …
Na fotce vidíte můj celý šatník na podzim a zimu (34kusů bez doplňků)- chybí jen zimní bunda a pořádný boty, protože Tomsky a ty šlupky co mám už od Anglie jsou v dešti nenositelný. Chtěla jsem vám do článku dát i „outfity“, jak dobře se dá i s pár kusy kombinovat, ale venku prší a je taková tma, že jsem i to oblečení musela vytáhnou ven na lavičku, aby bylo něco vidět. Pro příště se vám ale vyfotím, slibuju! :)
〈⋅⋅⋅ Moje desatero pro uspořádání šatníku/skříně/nakupování ⋅⋅⋅〉
- Zkuste se vejít do 45ti kusů oblečení na sezónu – je to podle mě a podle podmínek, ve kterých žijeme optimální. 45 není málo, ale ani tak moc, abychom měli prostor na něco, co vlastně vůbec nenosíme.
2) Snažte se vybírat oblečení tak, aby k sobě barevně ladilo, dalo se navzájem úplně jednoduše kombinovat a vy nemuseli trávit minuty (opravdu, kdo trávím před zrcadlem HODINY?) před zrcadlem s tím, že nevíte co na sebe.
3) Zaměřte se na kvalitní, příjemný, přírodní materiály. Ať se zaňuchňáte, neškrtíte a je vám v tom prostě dobře. Já třeba nesnesu kalhoty a podprsenky. Místo kalhot nosím legíny nebo punčocháče a k nim dlouhý svetry, šaty, šatovky, tuniky … prostě to, v čem se cítím dobře a pohodlně. Podprsenky nenosím, protože je za 1. nepotřebuju, za 2. mi jsou nepohodlný a za 3. mi je jedno, když mi v zimě pod tričkem nedejbože stojí bradavky. Nenavlékejte se do něčeho jen proto, že se to nosí a mělo by se. Uzpůsobte si i tu módu sobě, svý osobnosti, aby vám tak bylo prostě dobře.
4) Jedny kvalitní, klidně i kožený boty X eko kůže jsou mnohem lepší a ekologičtější, než boty umělý – vydrží opravdu xxx let a v přírodě se dříve rozloží. Zvířata, ze kterých se u nás šijí boty nejsou pěstovaná primárně na kůži, ale na maso, takže se opravdu jedná jen o zpracování zbytků. Neříkám, že je to správně (celej tenhle průmysl dle mýho není správnej), ale přijde mi rozumnější a udržitelnější koupit si jedny kožený boty a mít je klidně 20 let, než si každý rok kupovat několik nových párů – to samé platí u batohů. Peněženka sice jednou pořádně zapláče, ale pak bude mít na x let pokoj :)
5) Pokud chcete najít svůj styl, tak slepě nepodléhejte trendům. Nechte se inspirovat, ale věřte mi, že tu plastovou kabelku fakt nepotřebujete – kupte si radši šálu, těch není nikdy dost!
6) Nebuďte jako šílený po slevách – věci co tam koupíte většinou opravdu nepotřebujete.
7) Pokud chcete žít udržitelně ale prostě milujete nakupování a chcete mít šatník k prasknutí, nakupujte v sekáčích klidně do aleluja.
8) Spousta lidí má za to, že nemá na to, aby si kupovala oblečení od českých značek, který jsou dražší, než „fast fashion“. Férový značky jsou dražší, protože:
- platí adekvátní platy svým zaměstnancům!
- používají kvalitnější materiály, které jsou samozřejmě dražší!
- nešijí oblečení po deseti-tisících horkou jehlou, tudíž nemají tak nízké ceny materiálu jako obrovský továrny!
Nejen, že je takový oblečení férovější, ale je často mnohem příjemnější, kvalitnější a tudíž vydrží o mnoho dýl. Navíc ceny se tolik neliší od značek jako je Zara, H&M apod. Když investujete víc peněz do základních kusů šatníku a doplníte ho kusy ze sekáče, zjistíte, že ve výsledku ještě dost ušetříte.
9) Neperte tolik! Praním se krátí životnost oblečení a přiznejme si to, většina z nás pere extrémně často, i když oblečení stačí jen vyvěsit na čerstvý vzduch :)
10) Přemýšlejte! Přemýšlejte nad tím odkud se vaše oblečení bere, kam dáváte svý peníze, koho a co tím podporujete, tak aby vám to dělalo radost a světu taky, jo.!? Dívejte se prostě dál, než na svůj odraz v zrcadle tak, aby vám to oblečení za to stálo. A to platí u všeho co kupujeme, nosíme, podporujeme.
Moje nejoblíbenější český značky, který mají krásný, kvalitní, férový oblečení a nestojí majlant :)
↓
Dámské, elegantnější oblečení, spodní prádlo i přírodní kosmetika. Nabízejí i oblečení z bambusu – mám (nejen) jejich bambusový legíny a PANEBOŽE!
s Green butikem jako s jediným z uvedených značek spolupracuju – doporučuju je na 1000%
Lull je oblečení šité na Slovensku a je … asi ho nedefinuje jiný slovo, než prostě k poňuchňání! Skvěle padnoucí střihy, nejpříjemnější materiály a ještě navíc je to všechno roztomilý a krásný.
Značka jednoho cestovatele, který se rozhodl prodávat kožené batohy s příběhem. Hned jak batohy spustili, jsem si jeden objednala ještě z Bali, protože po batohu, který bude sloužit věky koukám už hodně dlouho a věřím, že tenhle po mně jednou zdědí vnoučata!
Boty z eko kůže, etická móda a přírodní kosmetika, ale především ty boty mají parádní!
Když jsem hledala, kde si pořídit po X letech pořádný oblečení na zimu, opravdu mě příjemně překvapilo, že AlpinePro má certifikát Fair Trade :)
Jinak můžete spoustu prodejců najít na Fler.cz nebo na Sashe.sk, ale vytipované prodejce nemám, protože tam upřímně docela nerada nakupuju kvůli komunikaci, která nejde klasicky přes email, ale přes profil :) Budu ale moc ráda, když svý tipy na značky/prodejce/výrobce hodíte do komentářů a pomůžete tím nejen mě rozšířit obzory tak, aby si každý našel to svý.
No a to je pro dnešek všechno – i když nejsem odborník na módu, můžu se příště rozepsat o tom, jak hledat a třeba i úspěšně najít svůj osobní styl, chcete? Konečně i s fotkama, pokud se počasí alespoň na ty fotky umoudří :)
Mějte se krásně, vyrazte do přírody a nezapomeňte, že není špatnýho počasí, ale jen oblečení!
Pa!