bali Uncategorized

Jak být šťastný podle balijců

IMG_9299
Můj „největší životní učitel“ Rupert mi vždycky říkal “Anie, nesmíš se cítit odůvodněle šťastná”! Těmhle slovům jsem moc nerozuměla, copak on nechce, abych byla šťastná?

Ne, opravdu to nechtěl. Chtěl abych byla v přítomným  okamžiku – teď a tady. Chtěl, abych se nenechala ovlivnit situacemi a okolnostmi, který mi vesmír přináší do života.

Pokud začnete do svého života totiž přijímat štěstí a radost, začnete do něho přijímat i úzkost, smutek.. pokud se ale nenecháte ovlivnit emocemi, budete stále ve stejném bodě bytí – s klidnou a otevřenou myslí.IMG_8627

Všichni z nás ví, že nic na světě – kromě opravdový lásky samozřejmě, netrvá věčně – včetně štěstí a smutku. Jeden den je vám nádherně, vznášíte se na vlnách, všechno se vám daří a další den se vzbudíte s náladou pod psa. Utápíte se, nemáte rádi svůj život a v horším případě i sebe. Tohle zná asi každý, včetně mě. Já se v tyhle chvíle uklidňuju právě myšlenkou, že vím, že to přejde a bude mi zase krásně – protože ty vlny.

Obdivuju lidi, kteří tohle umí, kteří prostě jen jsou.. lidi, kteří dělají jógu – tu opravdovou, meditace, hypnózy… a nebo ty balijce, kteří to nevnímají hodně podobně a proto působí, že jsou mnohem šťastnější – né pro něco, prostě jen tak.

Naučte se to od nich taky! Je to vlastně hrozně jednoduchý – buďte lidmi. IMG_9296

USMÍVEJTE SE

Usmívají se, i když k tomu podle nás nemají důvod. Usmívají se na neznámé lidi na silnici, na oblohu, na rybu kterou porcují a nebo prostě jen tak, že se jim chce, a že jim na tom světě je krásně. Inspirujte se a usmívejte se! U nás se na sebe lidi jen tak nesmějí – celkově se vůbec nesmějí a to je to nejvíc špatně..

ŽIJTE DNES

Žijí přítomností a netrápí se minulostí ani budoucností. Jsou teď! Neřeší, jestli budou mít za týden co jíst – důležité je, zda mají co jíst právě teď. Pokud balijce požádáte, jestli by vám přišel zítra opravit ledničku, přijde třeba za týden, až se mu to bude hodit. Čas tu nehraje žádnou roli. Nikdo nikam nespěchá, nikdo se za ničím nehoní, nikdo není nervózní z čekání..IMG_9290

NEMĚJTE STRACH

Nebojí se smrti. Balijci jsou hinduisté a věří v reinkarnaci na základě karmy, tudíž se dobrý člověk smrti bát vůbec nemusí. Jezdí na motorce jako draci, lezou po stromech jako opice ale hlavně – neovládá je tolik strach jako nás. Neříkám, že na sebe nemá být člověk opatrný ale.. my se tak moc bojíme a často hrozně zbytečně..

OSLAVUJTE

Oslavují. Svatba tu trvá 3 dny, pohřeb je oslavou protože reinkarnace.. několikrát do týdne je ceremonie za něco – za déšť, za víc ryb, za to, že bude úplněk a potom obrovská, když už úplněk opravdu je. Každý den je důvod slavit – a co, že nějaký svátek není třeba hinduistický, vždyť je to jedno! Neřešme a slavme taky. Prosím!IMG_8886

JEZTE

Jídlo. Jídlo dělá tak moc! Balijci neznají glukamáty a éčka, který způsobují problémy nejen našemu tělu ale především hlavě. Balijci jí ryby, zvířata, které chovají na zahradě, rýži a zeleninu. Balijci jí proto, aby žili, nežijí proto, aby jedli – jako my, tudíž jí o dost míň, přitom jejich tělo absolutně nestrádá – naopak je zdravější a jejich mysl o dost čistší. Je jedno jestli jíte všechno, jste vegani nebo paleo – jen jezte co nejvíc tý opravdu čistý, nezpracovaný přírody.

VĚŘTE

A poslední opravdu důležitou věcí je víra. Věřit je úžasná věc a není vůbec důležitý v co nebo koho věříte. Pokud totiž věříte, tak víte, že to co chcete, přijde v dobu, kdy to budete opravdu potřebovat. Víte, že tu nikdy nejste sami, a že i špatný věci ve vašem životě mají významnou roli – jakou, to už ukáže jenom čas..IMG_8834

Recepty na spokojený život jsou vlastně opravdu jednoduchý, to jen my si je děláme hrozně složitý. Všechno si děláme až moc složitý a pak jsme v tom zamotaný a nešťastný.

Balijci často nechápou, jejich činy postrádají logiku, se spoustou věcí, který dělají nesouhlasím a občas nám lezou hrozně na nervy, jedno jim ale odepřít nemůžeme. ONI UMÍ ŽÍT.

Dělejme to jednoduše a nezapomínejme na to, že plujeme po obrovským moři plných vln. Jednou nás vyhodí nahoru, občas nás topí a někdy se jen tak pohupujeme po větru. Zkusme se víc pohupovat, než vyskakovat a topit se.. ať jen jsme.

Přeju vám klidný moře. Mějme se krásně a učme se žít.

PS: ta holčička na první fotce je prvním, opravdu smutným balijcem, kterého jsem tu po měsíci potkala. 

Pokud chcete rozdat spoustu radosti, tak TU. 

Mrňavá, blonďatá dvaadvacetiletá holka, která žila se svým přítelem v Anglii, Thajsku a teď jsou rok na Bali, kde mají svůj malý resort na konci světa. Anie je blogerka a v minulém životě byla mořská víla. Nepokoušejte se jí to vymluvit, je neuvřitelně tvrdohlavá :). www.tovarnanaradost.cz

Leave a Comment

Comments (9)

  1. Jo, jo, také jsem si kdysi říkala, jak je krásné být teď a tady a nenechat se ovlivňovat emocemi atd. atd. Když člověk zjistí, co všechno to znamená v reálu, tak mě to taky dost lezlo na nervy! :-)))) Najednou všechno postrádá tu logiku, na kterou jsme zvyklí (tj. A či B, ale nikdy ne A a B dohromady). Najednou Ego začne dost trpět, protože ti, kteří takto žijí, si někdy neberou servítky… a není to z arogance nebo necitlivosti. Kdysi jsem si to hodně užila a taky jsem o tom musela napsat: https://zitjak.wordpress.com/2015/10/10/co-je-ta-nejvetsi-chyba/ :-))) Nebýt odůvodněně šťastná – to může být velmi špatně pochopitelné, ale zároveň velmi krásné. A zároveň někdy velmi těžce dosažitelné. Koneckonců o tomhle je celý můj blog :-))) Každý den dělám, co můžu :-))))))) Ale rozhodně to stojí za to :-)))

  2. Krásný článek. Něco takové by mohlo být každé ráno v novinách místo těch katastrof a blbostí. :)

  3. Chybí mi tu možnost na konci článku překliknout na další a nevracet se zpátky na hlavní stránku a lovit další článek. Navíc se blog strašně dlouho načítá, možná tou velkou hlavní fotkou? Ačkoliv bych si s chutí přečetla celej blog, takovýdle prkotiny mne dokáží odradit, jen poznámka ke zlepšení.

  4. Ahoj Ani,
    zaujimalo by ma, cim vam Balijci tak hrozne lezu na nervy (ako si to napisala) – a mozno ak to porovnas s Thajcami ci Kho Samuicanmi,…bolo by to fajn citanie, aspon pre mna.
    Prajem krasny den.

  5. :) Takový článek je taky v plánu :) Je to hlavně tím, že si vůbec neváží přírody a zvířat okolo sebe. Odpadky vyhazují do moře, přírody a zvířata střílejí..

  6. To s tím dalším článkem je super poznámka :) Určitě to zkusíme co nejdřív předělat :) Ale to, že se blog dlouhou načítá bude asi spíš připojením, nám to jde úplně normálně ať se koukáme na všechny počítače :) Jinak díky! :)