Uncategorized

Jak jsem (vy)léčila pleť

Třikrát ťuk ťuk na dřevo. Dělá se to tak, žejo?

O tenhle článek jste si psali opravdu dlouho a já ho stejně dlouho odkládala. Důvod je jednoduchý – já se prostě bála. Bála jsem se, že všechno, co mi pomáhá zakřiknu a budu zpátky, kde jsem byla. Upřímně jsem ten článek už měla rozepsaný několikrát, ale než jsem ho zveřejnila, dobrý období vyměnilo to špatný a byla jsem zase zpátky. Měsícem.

Ale na začátek, tam, kde to všechno začalo. V pubertě.

Bylo mi asi jedenáct, když se mi začalo dělat akné. Pupínky jsem měla všude po obličeji a jelikož jsem dospěla na svůj věk opravdu rychle, byla jsem prostě první. První na ráně. První s měsíčkama, prsama i s beďarama. První nešťastná. Boláky jsem zakrývala kupou aknecoloru se kterým jsem to neuměla a večer si pomalu drhla obličej kartáčem.Vyzkoušela jsem snad všechny mastičky z drogerie i ty od kožní doktorky, ale nic mi nepomáhalo, až mě mamka, která viděla, jak nešťastná z toho jsem, vzala na gyndu (o nějaký škodlivosti se před více, než deseti lety vůbec nemluvilo). Pan doktor mi předepsal poměrně vysoko-hormonální antikoncepci Chloe a bylo to. Za měsíc, dva po problému.

 

A tak jsem sedm, osm let zobala tak nějak v nevědomosti hormony a „byla krásná.“

 

Někdy na konci Thajska jsem se rozhodla, že už brát prášky nechci. Vysadila jsem je po sedmi, osmi letech … a za dva měsíce se teda začaly dít věci. Mimo pošramocenou psychiku a další problémy, o kterých tenhle článek není, se mi začal obličej zaplavovat pupínky. Nejdřív to byly takový malý pupínky úúúplně všude, ke kterým se přidaly bolestivý cysty. Ze začátku se dělaly především na spáncích, pak se přesunuly pod lícní kosti, na bradu až po krku dolů a nakonec na záda (tahle fáze sestupování trvala snad dva roky, maličký pupínky všude zmizely skoro úplně až teď). Nebyly tolik vidět, protože tyhle místa poměrně snadno zakryjete vlasy, ale tak bolely a nejspíš i díky všudypřítomný vlhkosti, horku a prachu se vůbec nehojily. Uvědomovala jsem si, že to není nic špatnýho, právě naopak, že se tělo čistí a bude to zase dobrý. Byly dny, kdy mi to bylo úplně šumák, ale pak i ty, který jsem prostě probrečela (včera jsem prolezla svůj starý notebook, Lukášův telefon a nic, všechny fotky zezadu nebo tak nekvalitní, že na nich není nic vidět).

 

Co všechno jsem vyzkoušela a nepomohlo mi to? Z mazadel to byl Rior, Bioderma, Zineryt, různý mastičky s aloe, konopím, vitamínem C, Eclaran, koloidní stříbro a desítky dalších … všechno mělo většinou stejný průběh – pleť se zlepšila, já začala jásat a pak bum, všechno zpátky, často ještě horší. Vyzkoušela jsem taky chemický peeling (před lety, dneska je to už asi něco jiného) a různý detoxy organismu, „odčervování“, ale nic z toho nepomohlo.

 

Já vím, že si asi říkáte „panebože, co ta holka šílí, „prostě beďary“ ale myslím si, že každý, kdo se s tím pere nebo pral, sám ví, jak moc to dokáže pošramotit duši. A taky jak to bolí.

 

S příletem do čech jsem se zařekla, že se pupínků zbavím, měla jsem za to, že jakmile nebude pleť neustále vystavovaná vlhku, horku, prudkýmu sluníčku a soli, určitě se sama zlepší. No, nezlepšila a já tak hledala, co by mi mohlo pomoct – upřímně říkám, že zázračný mastičky a krémy jsem po letech už vzdala protože si myslím, že neléčí příčinu, ale léčí jen důsledek způsobený tím, že něco v těle není v pořádku, přes pleť se čistí a dává nám to najevo. Kvůli trošku jinému problému jsem vyhledala Hanku, která se věnuje homeopatii a moc mi pomohla – protože všechno se vším souvisí. Mám pocit, že se mi tělo vrací zpátky do rovnováhy, tam kam patří.

V době, kdy jsem si homeopatika vzala poprvé se mi ozvala Marcelka, která má eshop s čistě přírodní kosmetikou (určitě koukněte, mají tam i přírodní eko, bio dekorativní kosmetiku od Couleur Caramel, kterou jsem kupovala na Bali a nedám na ni dopustit) a poslala mi věci přímo na míru, většina byla od značky Indivo, která si toho, že výrobky mám, všimla a sama mi poslala další balíček – nejupřímněji jak to jen jde říkám, že jsem si tu kosmetiku okamžitě zamilovala, protože mi prostě opravdu sedla. Je lehká a ta moje voní krásně po levanduli. To, co mi poslali jsem už vypotřebovala (používám ji už tři měsíce), dál jsem si už všechno sama moc ráda objednala a teď mám doma další várku. Jak jsem řekla, nevěřím tomu, že mi olejíčky pleť vyléčí protože si myslím, že všechno vychází zevnitř, ale krásně urychlují hojení, pleť čistí, vyživují a to je přesně to, co po ní chci. Jako bonus Indivo navíc nepoužívá plasty, ale skleněné lahvičky, nebo papír :)

Co se týče stravy, vím že spoustě lidí se pleť zlepšila po tom, co vysadily mléčné výrobky nebo lepek. Já jím už poměrně dlouhou dobu rostlinnou stravu a lepek jsem na Bali taky téměř nejedla, takže tohle u mě nehrálo roli. Poslední dobou nejím tolik ovoce jako dřív a cukru celkově, takže je možný, že i to na to mělo vliv :) Jo a už pár měsíců piju čaj kontryhelový čaj.

Je možný, že se mi po více, než dvou letech dává tělo do rovnováhy, ale taky je možný, že mi pomohla tahle kombinace

Homeopatie od Hanky Poukarový

Kosmetika od Indivo

Omezení cukru

Pití čaje z kontryhele – jak čaj pít? Přečíst!

Co přesně používám a jak?

Hned po probuzení si obličej navlhčím květovou vodou (ne klasickou z kohoutku) a jdu s Dači ven, až po příchodu si vyčistím obličej mýdlem, znovu navlhčím květovou vodou a pak použiju kalibrační sérum (ojelíček). Večer to samý. Masku používám jednou/dvakrát týdně podle toho, jak moc jsem, nebo nejsem líná.

Pleť rozhodně nemám dokonalou ani teď, pořád mám pár pupínků, různý flíčky, nebo černý tečky (no jéje), ale nic nebolí a je to opravdu čím dál lepší. To je po letech, kdy už jsem byla vážně zoufalá neuvěřitelná úleva. 

Fotka je bez jakýhokoli makeupu, korektoru i úprav … Jediný, co mám namalovaný je obočí – ta pusa … to je kakao. Ke konci cyklu mám pleť rozhodně horší, než na fotce, ale není to nic hroznýho :) 

Nedávám nikomu recept na krásu, stejně jako na štěstí, zkusila jsem spoustu věcí, který druhým pomohly, ale mně ne. Myslím si, že každý jsme jiný a neexistuje jeden lék na všechno, pokud se ale tělo čistí po vysazení antikoncepce, chce to určitě nějaký čas, než se srovná a my mu můžeme pomoct tím, že mu nebudeme házet klacky pod nohy a správnou stravou, bylinkama, nebo třeba hormonální jógou ho rychleji vrátíme do rovnováhy. Do pohody.

Pokud přemýšlíte o tom, že byste hormonální antikoncepci přestali brát, ale nevíte, jak se jinak spolehlivě chránit, doporučuju třeba tenhle kurz.

Je docela fajn začít rozumět tomu, jak naše tělo funguje – nelezete pak sami sobě tolik na nervy a docela si i rozumíte :)

 

(Ne)myslím si, že hormonální antikoncepce je nejhorší věc na světě a třeba někomu, kdo má větší zdravotní problémy dokáže pomoct, ale myslím si, že většina z nás ty hormony prostě zobe zbytečně a to mi asi nikdo z tý hlavy jen tak nevytluče.  

 

Tak, to je asi všechno :) Pokud máte jakékoli otázky k tématu, můžete se mě zeptat pod příspěvkem na fb stránce, ráda vám tam na všechno odpovím :) 

Krásnej den a zdraví zdar