bali M(o)udruju Uncategorized

Barevnej svět

IMG_8845Dny tady utíkají tak neuvěřitelně pomalu, jsou hrozně dlouhý a vydají za dva, ale i přes to nemám čas psát, což mě hrozně mrzí. Nejraději bych vám tu popisovala každý jediný den ale to by vás asi brzy přestalo bavit a já bych nestihla už vůbec nic. Chtěla bych psát vtipný nebo inspirativní články ale ta hlava nemá prostě čas to vymýšlet! Frčí to tu pomalu ale vlastně hrozně rychle!

A proto zase stroze, abyste věděli, co se tu vlastně děje a jak je to s těma perlama a cibetkama jo?IMG_8823

Proč nejsou teda mořský perly, prodávaný jako pravý, ty opravdu pravý?

Protože ty pravý nejsou tak hezky kulatý! Pravá perla vnikne tak, že do perlotvorky spadne kamínek/zrnko písku a na něj se postupem času nabalí perleť – vznikne tak nepravidelná perla – přírodní, opravdová, černá, růžová, bílá.. Zatímco „dokonalá“ perla vznikne tak, že se do perlotvorky vloží kalibrovaná pravidelná kulička a na ní se potom váže perleť. To je co? Takhle nás šidit! Ale nebojte, já vás šidit nebudu! Já mám ty pravý – a mám je pro vás!

Áňa prostě vždycky všechno vykecá! IMG_8786

S cibetkama je to o trošku složitější. Taky jste si mysleli, že pokud sní cibetky kávový zrno, navážou se na něj různý enzymy a proto je káva tak výborná? Tak to bohužel není. Kouzlo cibetek tkví v tom, že cibetky si na kávových plantážích vybírají opravdu jen ty nejkvalitnější/nejsladší zrna, který by člověk nebyl schopný poznat a navíc taková káva neroste všude. Teď je to ale tak velký business, že se cibetkám dávají všechny zrna jakýkoli kvality a prodejci se občas prokecnou někomu z místních, že jim dokonce kupují to nejlevnější kafe, který jim podávají a nebo – a teď se podržte.

Prostě jen přesypou obyčejný kafe do jiných pytlíčků, přidají pár kakaových bobů – pro správný aroma a pak si na tom všichni pochutnávají jako na nejlepší kávě na světě.

Samozřejmě, že tu opravdu pravou můžete výjimečně sehnat taky ale nejen, že byste se nedoplatili → pořád je to prostě jen opravdu kvalitní káva bez jakýchkoli enzymů a žaludečních šťáv z cibetky.

ŽÁDNÝ HOVÍNKOVÝ ZÁZRAK SE NEKONÁ.IMG_8741

Achjo, to je jako kdybych vám prozradila, že víly nejsou co? Ale ty jsou – nebojte!

No a co jsme teda dělali, že ty dny byly tak dlouhý ale vlastně hrozně krátký?

 • Navštívili jsme několik chrámů a většina z nich mi přišla stejná.
 • Pracovali jsme, naučili se krmit zvířata – až na toho krokodýla. Bojím se, že mi uletí všichni ptáci. Přijde mi, že když otevírám klec, komunikují spolu a říkají si, jak to s touhle holkou bude hračka. Dikobrazi se mi jen smějou ale leží dál. Opičky uplácím za lupení.

Untitled-1

 • Šnorchlovali jsme u vraku japonský lodi – překrásný, kde jsem díky vlnám spolykala asi litr slaný vody – no nic moc.
 • Byla jsem žahnutá medúzou a poprvé v životě jsem držela krajtu – mám obrovský strach z hadů a tohle bylo další z mých překonání sebe samý.

Pili jsme holy water, která chutná jako voda smíchaná s tonikem – prý je léčivá.

 • Navštívili jsme vesničku v horách, která je ještě civilizací nepolíbená – až na ten obří satelit uprostřed. Potkali jsme tam přátelského, stoletého staříka, který vázal střechu. Nemluvil, jen se usmíval a všem nám najednou bylo hrozně krásně a klidno.
 • Lukáš zhlédl kohoutí zápasy a já se místo toho šla projít.
 • Starý balijský dědeček se mě snažil naučit 5 slov balijsky. Nic, vygumováno, prostě nic.
 • V koupelně na dveřích jsme měli dvě obrovský krysy. Viděla jsem je, když jsem se šla v noci vyčůrat. Ještě, že jsem seděla, jinak bych se počůrala – jak jsem se lekla! IMG_8834IMG_8840
 • Viděli jsme, jak rostou kešu oříšky a dozvěděli jsme se, jak je jejich obal jedovatý stejně jako kyselina – dozvěděla jsem se to teda až potom, co mě začaly štípat ruce protože já ráda všechno žmoulám – pro štěstí. Taky žmouláte pro štěstí?
 • Navštívili jsme místní školu – děti jsou tady zlobivý stejně jako u nás ale tak jako hezky dětsky, né jako u nás.
 • Navštívili jsme úžasnou úplňkovou ceremonii.
 • V noci nám došel benzín uprostřed ničeho – balijec nám pomohl. Uprostřed stejného ničeho se nás zeptala paní, jestli máme antibiotickou mast a my ji doma měli – pomohli jsme zase mi jí. Karma.
 • Nechali jsme se posvětit, pokytičkovat, polepit rýží a na ruce mi přibyl další náramek, tentokrát hinduistický – teď aby se to ve mně nějak nehádalo!

Tři dny v pár řádcích, několik krásnejch i méně krásnejch zážitků. Není to ale úžasný?

To fakt opravdový žití, kdy nemusíte zavírat oči na to, abyste mohli žít jak chcete, aby to bylo jak ten nejbarevnější sen.

Přeju vám ty barevný dny! MOC.

a s láskou.. ♥

A pokud mi chcete udělat obří radost, tak TADY máte POSLEDNÍ možnost :) 

 

Mrňavá, blonďatá dvaadvacetiletá holka, která žila se svým přítelem v Anglii, Thajsku a teď jsou rok na Bali, kde mají svůj malý resort na konci světa. Anie je blogerka a v minulém životě byla mořská víla. Nepokoušejte se jí to vymluvit, je neuvřitelně tvrdohlavá :). www.tovarnanaradost.cz

Leave a Comment

Comments (9)

 1. Super článek. Akorát bych chtěla dodat ze ty cibetky hrozné trpí protože je drží v maličkych kleci a nekrmí je ničím jiným. Takže i z tohoto důvodu by lidi tuhle kávu kupovat neměli pokud prohlašuji ze miluji zvířata.

 2. Ahoj Anie,
  informácia o cibetkovej káve ma ani veľmi neprekvapila, v dnešnej dobe plnej náhrad, fejkov a napodobnenín je to len ďalšia vec do zoznamu.
  O perlách je jasné, že tie cenovo dostupnejšie sú kultivované. Ja často v obchodoch vidím, že je to vyznačené. Pravé perly tiež môžu byť dokonalé v tvare, ale to potom vidíš na cenovke.
  Ja som sa napr. na jednom ostrove v Indickom oceáne dozvedela, že pouliční predajcovia perál „perly“ dovážajú z Číny a aj pred tebou ich otestujú zapaľovačom, že je „pravá“, ale v skutočnosti je to len obal a po čase sa rozpadne. Čiže kultivovaných perál by som sa nebála, skôr týchto akože-perál ale sú to v skutočnosti len korálky…
  Inak, tak mi napadlo, ked som videla komentar Lukasa, aj on je digitalny nomad? Nikde som sa nedocitala o jeho „online“ svete…:-)

 3. Máš pravdu :) Všechno je teď tak nějak moc falešný.. Luky taky – né falešný – digitální nomád :) Dělá webový stránky :)

 4. To je pravda ale to snad ani nemusím dodávat :( většina lidí zvířata miluje ale řízek ani zážitkovou kávu si neodpustí..

 5. Aah tak ta cibetkova kava ma dostala ? s kavou pracujem, a strasne vela ludi je z nej neskutocne nadsenych ? tak ta budem asi alspominat ?

  7bluedors.blogspot.com

 6. I just want to tell you that I’m very new to blogging and certainly savored your web page. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have outstanding articles and reviews. With thanks for sharing your webpage.