M(o)udruju Uncategorized

A proč je země kulatá?

Už od malička jsem člověk, který se zajímá a hledá odpovědi. A to je špatně. Né pro mě ale pro všechny okolo. Chcete vědět proč?

Dítě PROČ se pořád ptá, když je ještě na čtyřech a nemůže proč vyvalit na jiný lidi, vyvalí proč na svý rodiče, respektive na maminku. A to často. Protože maminky jsou vždycky nejlepší.
Celá naše rodinka si teda zvykla na to, že Anetka se pořád ptá na otázky typu
„a mamí, proč je televize televize? Proč se televizi neříká třeba gramofon?“
„a mamí, proč má kočka 4
nohy a né dvě, jako my?“ „a mamí..

A maminka řekla „ prosimtě neptej se na takový kraviny, já nevim“
A rozumějte, já nechtěla rejpat, já opravdu chtěla vědět proč!

Když jsem vyrostla a přišla éra jménem škola, maminka byla z obliga a všechno odprdla učitelka, která mě taky neměla ráda. Chcete vědět proč? Protože Anetka byla samý proč!?
„Paní učitelko, a proč se musím učit tyhle vzorce, když chci bejt umělec?“
„Paníčelko, a proč musím umět tohle spočítat, když mám kalkulačku?“
„Paníčelko, proč se musíme učit každej to samý, když jsme každej jinej?

… a paníčelka, která mě neměla ráda mi nikdy neodpověděla proč. Paníčelka mi vždycky řekla „protože to je v osnovách“. A šmitec.

A rozumějte, já nechtěla rejpat, já opravdu chtěla vědět proč!

A teď, když jsem vyrostla ještě víc, né na centimetry ale třeba rozumově, alespoň trochu, třeba.. se ptám na úřadech.
„Proč musím mít tenhle papír a proč potřebuju tohle razítko?“
„Proč mám tohle platit, když tu nežiju a proč na to, abych platila potřebuju platit další věci a papíry a pak to platit, když si to všechno platím sama a od státu nic nechci?“

A víte co mi na to řekne paní inženýrka?
„No protože to je v zákoně.“
A šmitec!

A rozumějte, já nechci rejpat, já chci jen opravdu vědět proč!

A on nikdo neví. Ví jen to, že tak to má bejt. A vy se hlavně prosimvás neptejte proč.

 

Proč se my dospělí neptáme? Proč si maminky nevymyslí, že kočka má 4 nohy proto, že kdyby měla dvě, nemohla by se tak snadno podplazit pod gaučem a nenápadně lapit myš.
Proč se paní učitelka nezeptá ředitele zeměkoule, jestli nemůže Pepíčka učit trošku jinak, než Marušku, protože jsou každej jinej a vůbec né stejnej?
A proč se paní inženýrka vůbec nezajímá o to, proč je tohle tak a tohle tak.. né proto, že by chtěla rejpat, ale protože by chtěla opravdu vědět proč?

 

Je mi z toho trošku smutno. Ale radši budu pořád tím malým dítětem, který otravuje všechny okolo, aby se dozvědělo proč, než tím dospělákem, kterej má poslouchat a slepě plnit něco, čemu sám vůbec nerozumí a nenapadne ho, zeptat se proč.

 

 

Mrňavá, blonďatá dvaadvacetiletá holka, která žila se svým přítelem v Anglii, Thajsku a teď jsou rok na Bali, kde mají svůj malý resort na konci světa. Anie je blogerka a v minulém životě byla mořská víla. Nepokoušejte se jí to vymluvit, je neuvřitelně tvrdohlavá :). www.tovarnanaradost.cz

Leave a Comment

Comments (2)

  1. já se stejně pořád ptám a pořád se budu ptát proč. a když se mě letos na táboře chlapečci ptali proč tohle a támhleto, snažila jsem se vždycky vymyslet nějaký odůvodnění, protože o tom to je, ne? vysvětlit to malým dětem s pomocí fantazie..

  2. Já se také dost často pídím po tom, proč a chci odpovědi, ale pak když vidím svého malého bratrance, který se tak ptá neustále dokola, chápu, že mě dost lidí odbyde….:)

    Somethingbykate