FOOD Uncategorized V Thajsku

Thajské jídlo – kouzelné jídlo!

Untitled-2

Rýže, chilly, kari, kokosové mléko.. o čem jiném by měl být dnešní článek, než o jídle? Miluji ho já, milujeme ho všichni!

Jídlo je jedna z věcí, které na Thajsku miluji dokonce úplně nejvíc, tak nekonečná škála chutí, že je opravdu těžké ji popsat. To co známe z domova se tu totiž rozvíjí do těch nejlahodnějších rozměrů a tvoří něco naprosto nového.

Nejsem expert na jídlo, takže vše co budu psát, je jen můj subjektivní názor a může se stát, že je něco jinak. Pokud víte, budu ráda když mě opravíte :)


Thajské jídlo je lehké, zdravé, rychlé a snadno stravitelné, pokud se vyloženě nepřejíte, nebudete tedy po jídle unavení ale naopak budete mít chuť na další a další – fakt, můžete jíst pořád! Základem je většinou rýže, chilli, zelenina, ryby, mořské plody, kuře, curry, rýžové nudle.. naopak se tu většinou nesetkáte s brambory nebo vaječnými těstovinami, na které jsme zvyklí z Evropy.

Jak už jsem tu několikrát zmínila, ze začátku jsem zkoušela mořské plody a asi dvakrát jsem měla i rybu – mořské plody mi ale až na krevety moc nejedou. (je tu někdo kdo má rád kalamáry? Proč? Vždyť je to úplně bez chuti!) a ryba byla teda výborná ale prostě ty zvířátka.. takže tím to u mě skončilo a od té doby jím jídlo jen čistě vegetariánské, nejlíp veganské, čímž se můj výběr hodně zužuje (a nemám co fotit). Pořád mám ale větší výběr, než u nás a pořád si v tom neskutečně libuji!

food 1

V restauracích si většinou dávám papaya salad, který můžu klidně každý den dvakrát a nikdy se ho asi nepřejím. Navíc je to pořádná vitamínová bomba ze které se ale opravdu najíte. Pokud přijedete do Thajska a budete ho chtít ochutnat, při objednávce si řekněte, že chcete jen little bit spicy, když to neuděláte s tím, že teda budete za hrdiny, může se stát, že vám shoří pusa a tu chuť si vůbec neužijete. Nebo si k němu objednejte misku rýže, tu pálivost tím trošku zneutralizujete.

Další, pro mě nejčastější jídlo je zelenina s curry, tofu a rýží. Po tom se můžu utlouct! Miluju thajské kari, červené kari, zelené kari.. a potřebovala bych ho asi ve všem. Zeleninu tvoří většinou lusky, mrkev, batáty, fazolky.. no a je to delikátní.

food 2

Úžasná thajská klasika je samozřejmě Pad Thai, a ten od babičky je ze všech nejlepší! Když mě vidí, automaticky ho připravuje bez vajíčka a tak je snad ještě lepší! „Doma“ mi tolik nechutnal ale tady se po něm můžu utlouct.. po všem se můžu utlouct! Sakra!

Na čtvrté místo bych zařadila polévku z kokosového mléka se zeleninou, která se jí nečekaně taky s rýží.  Tu lahodnou chuť si určitě zamiluje každý, na to dám krk!

A pak už se to různě střídá, základ toho všeho ale znáte!  Způsoby přípravy jsou taky podobné, všechno je vařené nebo smažené. Snad nikdy jsem se tu nesetkala s něčím pečeným.. vše je připraveno rychle, s láskou a z opravdu čerstvých surovin!

food 3

Hodně z vás se mě ptá, proč jíme tak často v restauracích, když nemáme moc peněz. Odpověď je jednoduchá – ono je to levnější!  Většina jídel, které jíme, nestojí víc než 60Kč, občas i 40Kč, zato třeba zelenina v obchodech je tu poměrně drahá – i na české poměry (za jedno avokádo zaplatíte 60Kč, takže si ho tady odpouštím, i když ho nesmírně a doslova žeru).

Celkově potraviny tu vychází zhruba nastejno jako u nás. To, že je tu hodně levně rozšiřují především cizinci jako Němci, Rakušáci, Britové, Australani… pro které je stejně tak levně v Čechách :) Pro nás to velký rozdíl není, my jsme „chudí“ všude na světě! :D

jídlo 4

Padla tu také otázka, jestli mají Thajci rádi evropskou kuchyni, ptala jsem se tedy několik z nich – né mladých Thajců ale těch kolem 50ti a říkali, že si třeba jednou za měsíc něco dají, chutná jim to ale je to pro ně hrozně mastný, tučný a těžký.. Novinkou pro mě bylo také to, že tu skoro neznají rakovinu (mluvím o Koh Samui, myslím si, že třeba v Bangkoku to takové nebude).. v Čechách zná snad každý někoho, kdo ji má, měl, bojuje, dobojoval.. tahle civilizační nemoc se sem v podstatě nedostala. To všechno přisuzuji způsobu života – minimum stresu, žít v maximálním souladu s přírodou, strava bez chemie.. je to úžasné, když vidíte, že to jde! A ono to opravdu jde!

jídlo 5

jídlo 6

A teď pár zajímavostí v bodech :

– Rýže je tu podávána i jako příloha v Mac Donaldu

– Thajci rýži i snídají, celkově se mi líbí způsob jejich stolování, každý si objedná na co má chuť, vše se dá doprostřed stolu, každý má misku s rýží a nabírá si od každého trochu. U toho si všichni povídají a prostě.. je to hezký. 

– Díky zdravému jídlu je tu samozřejmě také menší množství obézních.. pořád tu ale jsou, většinou jde o děti kolem 10ti let, které často potkáte na ulici s kelímkem koly v ruce jedné a hamburgerem v ruce druhé. Americký a Evropský styl života se totiž teen Thajcům hrozně líbí a chtějí být jako oni.. proč proboha, proč!? 

– Často se v restauracích setkáte s nabídkou žabího masa, psi se tu ale nejí – alespoň na Samui rozhodně ne!

– Na ulicích potkáte na každém rohu stánek, kde mají desítky mističek s barevnými prášky.. jde o nějaký druh drinku, který tady pije taky každý. Plavou v tom kuličky, vzhledově to připomíná bubble tea ale nebude to bubble tea. Každopádně to zkoušet asi nebudu. 

– Často se setkáváme s tím, že jí někdo rukama, často na zemi. Jinak jí většina Thajců vidličkou a lžicí – né nožem! Různé nudle pak jedí hůlkami. Já jsem si tu zvykla jíst hůlkami většinu jídel, zjistila jsem totiž, že jak jím pomaleji, víc si jídlo vychutnávám a když mám dost, hned to poznám.

dsff 

– Za nejlepší „desert“ prohlašuji mango sticky rice a kokosovou zmrzlinu! A můžete to jíst klidně od rána do večera, protože je to navíc 100% zdravý! Už balíte?

– Thajci se v jídle vyžívají a VYUŽÍVAJÍ. Pokud je sezona manga, vidíte u každého domu, jak se na igelitech na sluníčku suší velký pás dřeně, ze které se pak stáčí trubičky a vy si pak můžete koupit 100% raw vynikající mls. Vyrábějí také tyčinky z různých druhů semínek, oříšků, sušeného ovoce.. které potom jen jednoduše zalijí medem. Tyhle dobroty můžete koupit v každém „domácím“ obchůdku za pár Bahtů.

– V obchodech se sekáte se spoustou hrozně divných věcí, které ani moc zkoušet nechcete. Buďte si ale jisti, že všechny budou mít rozkošnej obal! Jelikož většina „delikates“ jsou různé sušené potvory, já je zkoušet nebudu ale zkusím zpracovat Lukáše, který to pro vás určitě rád udělá a vy se budete moct těšit na článek! 


To je pro dnešek asi vše. Doufám, že jsem zodpověděla na všechny vaše otázky a pokud ne, napište mi je do komentářů :) Taky budu ráda, když mi napíšete jestli se vám článek líbil a co by vás třeba zajímalo dál :)

Krásný den <3

Mrňavá, blonďatá dvaadvacetiletá holka, která žila se svým přítelem v Anglii, Thajsku a teď jsou rok na Bali, kde mají svůj malý resort na konci světa. Anie je blogerka a v minulém životě byla mořská víla. Nepokoušejte se jí to vymluvit, je neuvřitelně tvrdohlavá :). www.tovarnanaradost.cz

Leave a Comment

Comments (22)

 1. božínku! tohle nám nedělej takhle po ránu! :D … snědla bych všechno, i když v tom není maso a to já mám bohužel ráda moc… miluji kari, miluji kokosové mléko, rýži, zeleninu, pálivé! no mně by se tam mooc líbilo!

 2. Thajska a Indicka kuchyne je moje nejoblibenejsi. Na Pad thai ujizdim a musim ho mit alespon jednou tydne, stejne tak miluju cerveny i zeleny kari, vsechno s mangem, ryzovy dezerty a tak ruzne. Jsem z Prahy a myslim si, ze tu jsou podniky, kde vari dobre a autenticky (i kdyz Thajsko je asi Thajsko).

 3. Jo, Indická je taky vynikající :) Já si myslím, že to bude určitě hodně podobné :) Praha je ve vaření o dost dál, než Hradec :)

 4. Musíš nás přijet navštívit a dát si s námi pořádně do „čumáku“ :D

 5. Mám tvoje články fakt ráda, jen mě trochu rozčiluje tvoje gramatika, která kazí jinak profesionální, ale zároveň osobní příspěvky.

 6. MNAM!! Od té doby co čtu články od tebe se toužím přestěhovat do Thajska! :D už hlavně kvůli tomu jídlu! Taky miluju rýži a když si ji dám ještě někde zajímavě ochucenou tak se rozplývám! : ) a čerstvé ovoce… no a avokádo – na tom jsem snad i závislá, mám ho každý ráno k snídani, už musím vymyslet něco jiného :D
  Dřív jsem jedla hrozně, teď jsem se v jídle úplně změnila a od té doby co jím taky převážně vegansky, zdá se mi i že i ty chutě víc vnímám. Tenhle víkend se v Praze koná RawFest, doufám že minimálně jeden celý den tam budu moct jet ochutnávat a konečně se naučím i něco novýho, co si pak budu moc ukuchtit : )
  Krásný článek!! :)

 7. Tohle jsem vážně neměla číst.. až jsem si z toho uslintla na klávesnici.!! <3 Bože.. proč to takové nemůže být i tady.?! Já bych z těch hnusných tučných amerických fast foodů brečela.. :( Ještě, že tu přeci jen pár asijských restaurací je <3 Posílám pusu na druhý konec světa.!! Z Texasu tvoje houdičkaa.!!

 8. Miluju thajskou kuchyni je nejlepsi!!! Takze polud zrovna nejste v thajsku doporucuju zajit v Praze do restaurace Zebra v celetne ulici:) tam je vsechno i ten papaya salat:))) a moc dobry vari thajci tak vedi jak na to … Ja tam pracovala :) a jedine doporuciju:)

 9. To musím někde zmínit :) Na to se spousta lidí ptá, takže děkujeme za tip!

 10. Vzkaž těm americkejm fastfoodům, ať nelezou sem :D Děkuju Houďátko :*

 11. Já tě naprosto chápu :D Přesně tak to mám taky, když člověk začne přemýšlet nad tím co jí, najednou si užívá to čerstvý mango, tu chuť, vůni.. před tím bych si místo něho vzala rohlík a nazdar.. Ten RawFest ti závidím! Hned bych šla! Tak ať se tam něčemu novýmu přiučíš :))
  )

 12. Promiiiň :( Já jak to sama napíšu a po sobě kontroluji i desetkrát, tak ty chyby úplně přehlížím a za boha je nenajdu. Budu se snažit na tom pracovat :)

 13. Moc krasny clanek, vsechny jsou.:) trochu by me zajimalo, jestli bys nam neukazala (alespon z casti) jak bydlite, proste jak je to zarizene a tak( pokud to neni moc osobni) to bych se rada mrkla. Jeste takova malickost, taky jsem chodila na skolu do usti a pamatuju si te ze skoly mohla jsem na tobe vzdycky oci nechat! :)) tak uzivejte mejte se krasne a rychle dalsi fotky a clanky:D

 14. Teď jsem přečetla všechny Tvé články z Thajska a Tvůj blog se zařadil k mým nejoblíbenějším, ke kterým se budu dlouho vracet :) Styl, jakým píšeš, úžasné fotky a jste oba tak sympatičtí! Těším se na další články a fotky, u kterých budu tiše závidět :) A snad se mi jednou taky naskytne příležitost někam vycestovat, jela bych hned :)

 15. Jé, to jsem opravdu moc ráda! Děkuju za tak hezký slova :) Přeju hodně štěstí v plnění přání, však ono to dopadne! :)

 16. Jé, to je dobrý nápad, jen to budu muset teda pořádně uklidit :D :D Opravdu? ty jsi chodila se mnou na školu? To je hezký! Děkuju moc! Budu se snažit co nejvíc a nejrychleji :D

 17. Mňaaam, všechno to vypadá skvěle! Ale větě „poznám, když mám dost“ nerozumim – já bych asi neměla dost nikdy! :D k těm sušeným potvůrkám.. bráchy přítelkyně byla v Bangkoku na erasmu a tyhle různý mlsky nám přivezla.. no, nechceš to ochutnat, věř mi :D smrdí to neuvěřitelně a ani chuť není valná :D
  Jinak tvůj blog jsem objevila nedávno, ale hned jsem si ho oblíbila, moc se mi líbí tvůj styl psaní a celkově vyjadřování – trochu se v tom vidím řekla bych:))) takže díky za tak super články!:)

 18. I am really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any internet browser compatibility
  problems? A handful of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any tips to help fix this issue?

 19. I simply want to say I’m new to blogs and honestly enjoyed this web blog. Almost certainly I’m want to bookmark your site . You definitely have beneficial well written articles. Appreciate it for revealing your blog site.