Domov Uncategorized

Jak se staví domov díl 4. – stropy, podlahy a seznam základních věcí.

Přichází část na kterou jsem se tolik těšila a víte co? Já si najednou nevím vůbec rady! Tímto chci říct, že mi ty čtyři roky „studia“ interiérovýho designu byly nejspíš k prdu, protože nejsem absolutně schopná vybrat s lehkostí a nadšením podlahu, dlažbu, schodiště, strop ani dveře – ve studiích kroutím hlavou jako Alenka v říši divů. Je to skoro jako vybírat šampon kterej budete používat úplně celej život. Jak se máte rozhodnout, jestli chcete zářivě lesklou hřívu, objem, který dělá dojem, zdravou pokožku hlavy … když byste nejraději samozřejmě všechno?

Jako nejdůležitější se teď zdá (dělníkům) výběr podlahy (mně povlečení, hrníčky, polštářky na gauč a kytky). Já kňučím, že chci podlahu z prken. Takovou tu kterou vídáte v divadlech, kde si každý prkno žije svým životem, nevadí vám na ní žádný škrábance, protože to ke dřevu prostě patří a přes ponožky cítíte texturu dřeva … zatímco Luky už vidí, jak si bude celou zimu chodit po domě bos, protože ho bude podlaha hřát zespoda. A ač se snažíme vymyslet kompromis, aby byly obě dušičky šťastný, dřevěná podlaha s podlahovým topením je nám rozmlouvána ze všech možných stran a vyhrává podlahový topení (je mnohem úspornější) a vinyl od Quick Step, který má z těch všech, co jsme viděli, tu nejvěrohodnější texturu dřeva. Promiň dřevo, je mi to fakt moc líto a třeba jednou … bereme odstín vintage chestnut natural, který je tak akorát do hnědo-šeda a já se snažím si ten výběr následně nevymluvit – už jsem to totiž udělala 3krát!

Jestli jsem si myslela, že bude výzva vybrat podlahu do celého domu z jednoho „prkna“ vůbec mě nenapadlo, že si budu muset v hlavě umět představit, jaký schodiště se k ní asi bude hodit? Představa v hlavě je jasná – dřevěné, do elka, s výplní mezi jednotlivými schody (nemám ráda schody mezi kterými je díra a vy tak vidíte dolů a propadává vám jimi v hlavě úplně všechno včetně koček a dětí). Naprosto jednoduchý zábradlí a pod schodištěm velká knihovna. Můj sen. Doteď mám jasno, ale když pán vytáhne vzorníček dřev a odstínů, začínám tápat. Světlejší, tmavší, co nejvíc podobný, nebo úplně jiný? Nakonec ani nevím, jakou jsme vybrali a bude to pro mě asi stejný překvapení, jako pro vás. Na stěnu u schodiště jsme objednali cihlový pásky z Obklady Řepa (mají obrovský výběr nejen materiálů, ale i barev) – miluju kombinaci cihel a dřeva. Ty textury. Útulno. Ostatní stěny budou zatím jen bílé, než je pomaluju – a že to asi nebude trvat, protože nápadů by bylo spoustu. No a strop? Palubky prosím. Když jsme si dům „malovali“ měla jsem v hlavě, že budeme co nejvíc recyklovat. Využívat staré dřevo a třeba strop by byl ideální příležitostí, ale čas je v tomhle proti nám … všechno (ne)šlo tak pomalu a pak bum – obrovskej spěch a zmatek. Pan Bažant, který nám teď ve všem pomáhá nám objednává palubky na strop a my vymýšlíme, jak jim dáme ten zašlej punc, protože přírodní barva smrkovýho (alespoň myslím, že je smrkový) dřeva se mi moc nelíbí. Řádíme si s nábytkem z bazarů a dělá nám to oběma obrovskou radost, která nám vynahrazuje to všechno, co musí být jinak protože ne všechno, co jsme si vymysleli je reálně možný v tom našem pressu. Bez cukru a mlíka.

Nicméně všechno to nejdůležitější je konečně vyřízeno, vybráno, objednáno. A teď už jen doufat, že to k sobě všechno půjde a nebude to zmatek nad zmatek. Čekáme na to, až nám vyschne beton, udělají se stropy, stěny, kotelna s komínem, kamna v obýváku a začnou se dělat koupelny, dlažba, obklady, podlahy a … Zní to jako brnkačka! Za měsíc jako prd, ne? I po všech těch kopancích nepřestávám doufat. A asi nikdy nepřestanu, protože co z toho? Já mám ráda radost.

A mezitím co doufám, těším se a raduju z každý maličký změny, hledám, objednávám a tvořím co se dá podle malýho taháku na ty nejzákladnější věci, který jsem si vytvořila pro vybavování domu, abych v tom měla o kapku menší zmatek. Nevím, jestli (a kde) seženu co chci a potřebuju. Jestli přetvořím co přetvořit chci a kde co koupím, ale plán je to pro mě, alespoň pro představu, docela dobrej a užitečnej.

 

 

Já se jdu ponořit do tvoření, než nám dovezou knížky a ztratím se v záplavách balícího papíru. 

Mějte se famfárově, krásně, pohodově … dobře se mějte! 

 

PS: pokud není u firem uvedeno, že se jedná o spolupráci, o spolupráci se nejedná!