bali Uncategorized

5 Balijských divností

12966136_10207599164795337_449664820_n copyJak já vás po tý dlouhý době zase ráda vidím! Upřímně mi to psaní chybělo a najednou mám pocit, že vám toho chci tolik říct ale neumím to napsat. No nejradši bych si s váma sedla na pláž a o všem si nekonečně dlouho povídala..

Celá Asie je takovej hodně jinej svět a ani po 14ti měsících nás nepřestává spousta věcí udivovat. Díky tomu, že žijeme opravdu mezi „domorodci“ a Lukáš už mluví skvěle indonésky, máme otevřený dveře ke všem zajímavostem a divnostem, co se Bali a hinduistů týče.

Dneska vám chci představit 5 perliček, které jste o Bali nejspíš opravdu netušili!


Pupeční šňůra

 

Po porodu se pupeční šňůra rozstřihne na několik dílků. Jeden z nich se vloží do kovové schránky a miminko ji nosí na krku. Ostatní kusy se zakopávají na rodinném pozemku. Balijci totiž věří, že pupeční šňůra odhání ďábla a zlý síly.

 

Dodatek: prý máme i pár kusů u nás na zahradě, tak nám není moc jasný, kdo nám sakra krade z kuchyně ty pánvičky, když ďábel to být nemůže!

Reinkarnace zůstává v rodině!

 

To, že hindu věří v reinkarnaci ví asi každý, věděli jste ale, že funguje pouze v rámci rodiny? V praxi to vypadá asi tak, že když dítě slaví jeden rok, provádí se obřad, kdy se do jeho těla přivádí duše posledního zemřelého.

Umrlec (to je blbý slovo) musí být ale vždycky stejného pohlaví jako je miminko protože když se to náhodou poplete a do těla chlapečka pošlete babičku, bude z chlapečka gay!

Jména na Bali

Tady je úplně jedno, jestli jste holka nebo kluk. Moc možností jak se můžete jmenovat není. Nerozhodují o tom ani tak rodiče, jako spíš pořadí, ve kterém se narodíte.

Až přijedete na Bali, všimněte si toho, že se každý druhý jmenuje Ketut, Wayan, Nyoman, Putu.. a to nezávisle na pohlaví.. Pohlaví se rozděluje pouze předponou „I“ nebo „NI“.

(se jmény je to tady hodně složitý a nikdo včetně balijců nám moc nedokáže vysvětlit, jak to teda opravdu je, kdo je kolikátý a jak je to s kastama na Bali)

Bodání při ceremoniích

 

Jednou za čas se konají zvláštní ceremonie, kdy se všichni zúčastnění rozestoupí do kruhu a hudbou se uvedou do jakýhosi transu. Jeden vstoupí do kruhu s kudlou v ruce a se zavřenýma očima (protože je totálně mimo) začne bodat okolo i do svého břicha při tanci. Nikdy se ale neprobodne protože ceremonie jsou prováděny jen v určité dny (třeba jen jednou za půl roku), kdy je bohové nejsilněji ochraňují.

Blázni prostě!

Zkouška dospělosti

 

V pubertě, nebo nejdýl před svatbou se u obou pohlaví provádí rituál broušení zubů. Pro balijce jsou malé, rovné zuby symbolem krásy. Špičatý, nerovný zuby zase symbolem ďábla.

 

Dodatek: brousí se úplně obyčejným pilníkem. Brrrr.


 

Doufám, že jsem vás něčím zaskočila, překvapila.. a že jste se zase dozvěděli něco novýho ze života „v ráji“.

Mějte se překrásně, napište mi, jestli chcete divno-článků víc a pošlete mi sem pár rozkvetlejch, voňavejch stromů!

S láskou Anie

Mrňavá, blonďatá dvaadvacetiletá holka, která žila se svým přítelem v Anglii, Thajsku a teď jsou rok na Bali, kde mají svůj malý resort na konci světa. Anie je blogerka a v minulém životě byla mořská víla. Nepokoušejte se jí to vymluvit, je neuvřitelně tvrdohlavá :). www.tovarnanaradost.cz

Leave a Comment

Comments (8)

 1. Ahoj Anie,
  Ti balijci jsou teda divní :-)

  Stromy posílám ihned, máme jich tu dostatek a pořád z nich pšíkám :)

  C.

 2. Musím říct, že při přestavě broušení zubů pilníkem, mi projel úplně mráz po zádech :D
  P.S. Nechceš nám do ČR poslat trošku tepla? :)))

 3. Z toho pilovani zubu mi beha mraz po zadech (radsi kudlu do bricha nez pilnik do pusy).

  Budete se nekdy smet zucastnit (jako divaci) toho pichaciho ritualu?

 4. Ty jo, to jsou vážně skvělý věci!! O.o vždycky se tu u tebe ráda koukám na tyhle články. Úplně mě brní v zubech při pomyšlení na to, že by mi je někdo brousil pilníkem!! Ten nesnesu ani na nehtech.. brrrr

 5. Opět boží článek Anie:)
  Nevím, jestliu by mě víc děsilo pomyšlení na kusy pupeční šňůry v zahradě, nebo ten rituál s nožema!! :D

 6. Aaa, když jsem si četla o těch zubech, mé vlastní mě pěkně rozbolely :D ja jsem na zuby háklivka a u tohoto bych asi umřela .. ale je pravda, že můj přítel je nejspíš bálijec, protože je má jako zabroušené podle pravítka :D .. budu muset zjistit jeho původ :D